Jedzēnu “LIBOR likme” piedāvāja grieķu baņķieris Minoss Zombanakis, lai apzīmētu vidējo svērto procentu likmi īstermiņa starpbanku kredītiem.
Kopš 1986. gada Britu banku asociācija ir uzņēmusies saistības regulāri aprēķināt LIBOR likmi. Asociācija katru dienu nosūtīja pieprasījumus sešpadsmit bankām ar lūgumu nosaukt nosacījumus, ar kuriem šīs bankas ir gatavas aizņemties citās bankās. Vidējā aritmētiskā vērtība sastādīja LIBOR likmi, pēc kura bankas ir gatavas piedāvāt kredītus viens otram. 1990. gados šī likme atspoguļoja naudas vērtību starptautiskajā finanšu tirgū, bet kopš 2000. gada ir daudzu triljonu dolāru vērta derivatīvu cenu pamatā. (Derivatīvs – tas ir tā ir vienošanās starp divām pusēm, kurā viņas uzņemas saistības nodot naudu vai aktīvus norunātā termiņā un par cenu, kas fiksēta līguma parakstīšanas brīdī).
Tāpēc, ka LIBOR procentu likme tika aprēķināta, pamatojoties uz atsevišķas banku grupas rādījumiem, radās iespēja ietekmēt likmes vērtību. Bankas, lai paceltu savu kredītspēju, ir samazināja savas likmes. Vai mainīja likmes tā, lai uzlabotu savas pozīcijas derivatīvu tirgū.
“The Wall Journal” 2008. gadā nopublicēja izmeklēšanas materiālus par to, ka Britu banku asociācija sniedz viltotas prognozes. Asociācija izdeva atsauksmi. Asociācijas pusi ieņēma lielas starptautiskas organizācijas. Bet uzticēšanās LIBOR bija iedragāta.
2011. gadā ASV Tieslietu ministrija un ASV Vērtspapīru un biržu komisija pārveica savu izmeklēšanu. Izmeklēšanā iesaistījās Eiropas Savienība, Lielbritānijas, Japānas un Šveices valdība. Pēc gada, negaidot izmeklēšanas rezultātus, Britu banka Barclays atzinusies negodīgās manipulācijās ar LIBOR likmi. Pēc mēneša analoģiskajā situācijā atzinās arī treiders no Morgan Stanley.
Notikušais skandāls piespieda finanšu kopienas veikt reformas. Reformu rezultātā nolēma atteikties no LIBOR likmes pavisam.
Līdz 2021. gada beigām visas Latvijas bankas nomainīs noslēgtajos kredītlīgumos LIBOR īstermiņa bāzes likmes pret EURIBOR likmi. ASV dolāros izsniegtie kredīti tiks piedāvāti refinansēt eiro. Tas ir nepieciešams, lai ievērotu Eiropas Savienības reglamentu par indeksiem, kurus izmanto kā etalonus finanšu dokumentos un finanšu instrumentos.
EURIBOR indekss ir apstiprināts Eiropas Bankas federācijā. Šajā likmē bankas strādās Eiropas valstu starpbanku tirgū.
Rakstu sagatavoja uzņēmuma EKOCENTRS analītiskā nodaļa
Atbildīgais Anatolijs Koļcovs