MĒS ESAM NEKUSTAMĀ ĪPAŠUMA EKSPERTI

Mūsu mērķis: palīdzēt cilvēkiem atrast optimālus risinājumus dzīvei un biznesam  ar nekustamā īpašuma pirkšanu / pārdošanu / nomas palīdzību.
Mūsu produkts: pilnībā noslēgts juridiski nevainojams darījums ar maksimālu labumu klientam.

MĒS ESAM NEKUSTAMĀ ĪPAŠUMA EKSPERTI

Vai no tuviniekiem saņemta nauda ir jādeklarē

Dzīvē ir dažādas situācijas, kad mēs veicam naudas pārskaitījumus vai mums tiek pārskaitītas kādas naudas summas. Kādos gadījumos saņemtā nauda jādeklarē, kā korekti jānorāda maksājuma mērķis un kādas naudas summas varam pārskaitīt bez raizēm par nodokļiem?

Aplūkojot dažādas dzīves situācijas, vērsāmies pie VID konsultantiem, lai noskaidrotu, kā pareizi rīkoties.

Ja vēlaties iegādāties mājokli, un naudu pirmajai iemaksai pārskaita partneris, ar kuru neesat stājušies laulībā, tad jāņem vērā, ka fiziskas personas, kura nav jūsu radiniece vai radinieks, dāvinājums ir apliekamas ar nodokli tikai tad, ja summa pārsniedz 1425 eiro gadā no vienas personas.

Mūsdienās ir pāri, kas nav precējušies, taču viņiem ir kopīgi bērni un kopēja mājsaimniecība. Šādās situācijās savstarpējie naudas pārskaitījumi nav apliekami ar iedzīvotāju ienākuma nodokli, it īpaši, ja nauda pēc tam tiek atdota vai kompensēta ar citiem maksājumiem. Tomēr VID konsultanti atgādina, ka katra konkrētā situācija ir vērtējama individuāli, jo minētās normas var tikt izmantotas arī negodprātīgiem mērķiem, tāpēc neatkarīgi no pārskaitītās naudas summas korekti jānorāda maksājuma mērķis. Dāvanas naudas izteiksmē no laulātajiem un līdz pat trešās pakāpes radiniekiem ir atbrīvotas no iedzīvotāju ienākuma nodokļa.

Ja vēlaties pirkt auto, un draugs aizdod jums 1000 eiro tā iegādei, tad šī naudas summa nav jādeklarē un no tās nav jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis, jo no aizdevuma un tā atmaksas neveidojas ienākums.

Fiziskai personai ir pienākums ziņot VID tikai par tādiem no fiziskām personām saņemtiem aizdevumiem, kuru summa pārsniedz 15 000 eiro kalendārā gada laikā.
Ja viens no laulātajiem strādā ārzemēs un katru mēnesi pārskaita naudu ģimenei Latvijā, tad šī nauda netiek aplikta ar iedzīvotāju ienākuma nodokli, taču tā jādeklarē, ja laulātajiem nav kopējas mājsaimniecības un ieskaitījumi pārsniedz 4000 eiro gadā.

Vairāk par naudas saņemšanu no ārvalstīs dzīvojošajiem jūs varat izlasīt VID materiālā.

Ja draugu grupa krāj naudu ceļojumam un visi tā dalībnieki līdzekļus biļešu iegādei pārskaita vienai personai, un summa pārsniedz 1000 eiro, tad saņēmēja kontā ieskaitītā nauda netiek aplikta ar iedzīvotāju ienākuma nodokli, jo tā ir paredzēta naudas devēja iegādāto preču vai saņemto pakalpojumu apmaksai. Šajā gadījumā ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamais ienākums neveidojas un nav jādeklarē.

Bet te jāņem vērā, ka vienmēr, veicot jebkādus naudas pārskaitījumus, korekti jānorāda maksājuma mērķis: piemēram, aizdevums mašīnas iegādei, aizdevuma atmaksa, ceļojuma biļešu iegādei u.tml. Tomēr normatīvie akti nenosaka, kādam jābūt maksājuma mērķim.

Vivija Cepurniece

There is no form with this name or may be the form is unpublished, Please check the form and the url and the form management.